Śpiwór na każdą okazję, czyli jaki śpiwór wybrać [Zestawienie]

Śpiwór Małachowskiego.

Gdy blisko dwadzieścia lat temu jechałem na swój pierwszy obóz harcerski dostałem śpiwór. Byłem z niego ogromnie dumny, lecz teraz wspominam go z lekkim uśmiechem.

Pochodził z wojska, był duży… ogromny, ciężki i wymagał precyzji podczas pakowania, bo brezentowy pokrowiec dopasowany był co do centymetra i guziki podczas składania w pośpiechu za nic nie chciały się zapiąć.

Jak w wojsku, czyli Callida MON model  729

Dość szybko dostrzegłem jego wady i zacząłem poszukiwania czegoś lepszego. Pierwszy na testy trafił mi się śpiwór dla pododdziałów specjalnych produkowany dla Polskiego wojska – Callida MON model 729. Ma sporo zalet, jest bardzo tani w zakupie i niezwykle trwały, pokrowiec pozwala na znaczną kompresje. Nie jest lekki (2290g), ale za to ciepły – temperatura ekstremalna to -20°C. Wypełnienie stanowi ocieplina syntetyczna.

Do kompletu jest prześcieradło bawełniane, które dodaje komfortu i termiki, jednak to kolejne kilkaset gram. Mam ten śpiwór do dziś i używam go wszędzie tam, gdzie waga nie gra głównej roli, a potrzeba mi czegoś ciepłego trwałego i odpornego na wilgoć. Spałem w nim przy temperaturach przekraczających nawet -20 i dał radę (chociaż ja do zmarzlaków nie należę).

Callida MON model  729.
Callida 729A/MON.
Callida MON model  729.
Callida 729A/MON w worku.

Na chłodne jesienne noce Fiord Nansen Finmark

Do kompletu potrzebowałem czegoś dużo lżejszego, na cieplejsze dni. Wybór padł na Fiord Nansen Finmark. Śpiwór również z syntetycznym wypełnieniem. Waży z pokrowcem 900g. Temperatura ekstremalna podana przez producenta to -10°C. Spałem w nim w lutym przy temperaturze -17 podczas pierwszej wyprawy na Kazbek i nie było źle, palce mam wszystkie. ?  Śpiwory FN pomimo swojej relatywnie niskiej ceny są dość dobrze wykonane, z trwałych materiałów.

Fiord Nansen Finmark.
Fiord Nansen Finmark.
Fiord Nansen Finmark.
Fiord Nansen Finmark.
Fiord Nansen Finmark - po skompresowaniu.
Fiord Nansen Finmark i ja.
Fiord Nansen Finmark.
Fiord Nansen Finmark – po skompresowaniu.


Małachowski Guide Pro na ekstremalnie zimne noce

Z racji ambitnych planów eksploracji gór zimą potrzebowałem czegoś znacznie cieplejszego niż Finmark przy zachowaniu jak najmniejszej wagi. Kupiłem puchowy śpiwór Małachowskiego model Guide Pro. Cały waży 1660g przy 1200g puchowego wypełnienia (wysokiej klasy polski puch FP 850cuin1 – 98% i pierza – 2%).

Śpiwór sprawdził się wszędzie, gdzie jest bardzo zimno, ale sucho. Ekstremalna temperatura to -49°CWilgoć mu nie służy (a dokładniej jego właściwościom termicznym). Zdarzyło mi się w nim delikatnie zmarznąć, ale śpiwór był wówczas mocno zawilgocony. 3 dni ciągłego siedzenia w jamie śnieżnej pod Elbrusem w oczekiwaniu na przejście burzy śnieżnej dało się odczuć.

Guide Pro rozpinany jest jedynie do połowy ze względu na zachowanie lepszej termiki nóg. Przeszkadzać to może parom, które lubią spiąć swoje śpiwory. Małachowski dodał bardzo udany worek kompresyjny oraz duży wór do przechowywania rozprężonego śpiwora. Moje zastrzeżenie budzi wewnętrzna kieszonka która wszyta jest w niefortunnym miejscu i lubi lądować na twarzy podczas wyciągania rąk ze śpiwora. Fajnym patentem jest wszyty „termometr” pokazujący temperaturę we wnętrzu.

Małachowski Guide Pro
Małachowski Guide Pro.
Małachowski Guide Pro
Małachowski Guide Pro
Małachowski Guide Pro
Małachowski Guide Pro
Małachowski Guide Pro
Małachowski Guide Pro
Małachowski Guide Pro
Małachowski Guide Pro – po skompresowaniu.

 

 


Małachowski w wersji lekkiej – Ultralight 200

I znów do zestawu przydałoby się coś lżejszego na cieplejsze chwile. Wybór ponownie padł na Małachowskiego i jego śpiwór Ultralight 200. Śpiwór jest rewelacyjnie wykonany i ma dobre parametry – 345g wagi przy 200g puchu (ten sam, co w Guide Pro), a jego temperatura ekstremalna to -7°C. Tkanina Toray Airtastic (20g/m2), z której jest wykonany robi wrażenie delikatnej, jednakże w użytkowaniu jest trwała i przyjemna dla ciała.

Po spakowaniu do worka kompresyjnego zajmuje tyle miejsca, co litrowy bidon. Ze względu na swoją wagę pozbawiony jest takich udogodnień jak kieszeń wewnętrzna czy listwy termiczne zamka i kaptura. Zabieram go zawsze, gdy zależy mi na minimalnej wadze i objętości sprzętu. Z racji swoich rozmiarów może swobodnie służyć jako wkładka do śpiwora zimowego dla osób lubiących ciepełko. Producent również zadbał o worek kompresyjny (lecz w tym wypadku nie były konieczne paski do jego zaciągania) oraz duży worek do trzymania śpiwora w szafie.

Małachowski Ultralight 200.
Małachowski Ultralight 200.
Małachowski Ultralight 200.
Małachowski Ultralight 200.
Małachowski Ultralight 200.
Małachowski Ultralight 200.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Gdy w grę wchodzi każdy gram – Cumulus Lite Line 300

Drugim w kolekcji lekkim śpiworem puchowym jest Cumulus Lite Line 300. 600g przy 300g puchu (również polski puch FP 850cuin – 98% puchu i 2% pierza). Wykonany z tkaniny Pertex Quantum ważącej 29 g/m2. Również bardzo trwała i przyjemna do spania. Wyposażony jest w wewnętrzną kieszeń mieszczącą chociażby smartfon. Dobrym patentem jest zastosowanie plastikowej nakładki na suwak, która zapobiega wcinaniu się tkaniny.  Posiadamy dwa takie śpiwory (lewy i prawy). Szybko i łatwo się je spina, dzięki czemu można zadbać o termikę Drugiej Połówki własnym ciałem. Producent podaje temperaturę ekstremalną na poziomie -15°C.

 Cumulus Lite Line 300
Cumulus Lite Line 300.
 Cumulus Lite Line 300
Cumulus Lite Line 300.

 

 

 Cumulus Lite Line 300
Cumulus Lite Line 300.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podsumowanie zestawienia

Nie od dziś wiadomo, że niezależnie od tego, co podaje producent największy wpływ mają indywidualne właściwości/preferencje. Przed zakupem trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.

Wóz i przewóz, ale dokąd

Najważniejsze z nich to gdzie i w jakich warunkach będę używać śpiwora. Czy potrzebny mi jest do spania w schroniskach, na leśnych biwakach czy też w górach wysokich zimą? Czym będziesz podróżował i jak przewoził bagaż. Czy przemieszczać się będę camperem czy na stopa, czy pakuje się w mały plecak czy walizkę na kółkach.

Ciepło – zimno!

Ja należę do osób raczej zimnolubnych, więc często przekraczam dolą granicę kryterium temperatury. Jednakże przy wyborze śpiwora należy kierować się temperaturą Komfort (patrz tabelka poniżej).

Puch czy syntetyk

Na to pytanie nie ma dobrej ani złej odpowiedzi. Oba rodzaje ociepliny mają wady i zalety. Od naszych preferencji zależy, co będzie dla nas lepsze. Puch jest niedościgniony jeżeli idzie o stosunek wagi do termoizolacji. Jest jednak bardzo wrażliwy na wilgoć i gdy zamoknie traci całkowicie swoje właściwości. Trzeba obchodzić się z nim delikatnie, jeżeli chodzi o pranie, konserwacje czy przechowywanie. Ale gdy odpowiednio zadbany o taki śpiwór, posłuży nam długie lata.

Z kolei syntetyczna ocieplina będzie dużo cięższa przy zachowaniu tych samych parametrów termicznych, ale nie straszna jej nawet duża ilość wilgoci. I dużo trudniej jest taki śpiwór zniszczyć (choć jak wiadomo dla chcącego – nic trudnego, więc i o syntetyk trzeba właściwie zadbać).

Duży czy mały

Większość firm produkuje śpiwory w różnych rozmiarach, co ułatwia dobranie go do swojego wzrostu. Dodatkowo często dostępne są indywidualne modyfikacje, jak chociażby dodanie większej ilości puchu, w którąś część śpiwora, czy zastosowanie innej tkaniny. Za wszystkie oczywiście trzeba odpowiednio dopłacić.

Cena vs. jakość

Wiem, że często decydującym aspektem jest cena i tu moja rada: aby móc pozwolić sobie na droższy produkt, polecam poszperać na fejsbukowych grupach, gdzie często organizowane są zakupy grupowe i można otrzymać rabat nawet do 20%.

Dla osób, które używać będą śpiwora okazjonalnie lepszym rozwiązaniem będzie zakup dobrego, ale niedrogiego śpiwora, jak Fjord Nansen. Jeśli jednak planujesz częste wyprawy, to warto zainwestować w produkt z wyższej półki.

I na koniec…

Jednak patrząc na posiadany zestaw śpiworów nie ma czegoś takiego, jak śpiwór uniwersalny. Jak brzmi jedno z naszych motto „Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Chcąc podróżować w różne miejsca o różnych porach roku, trzeba wyposażyć się w co najmniej dwa śpiwory.

Dodatkowo poniżej zdjęcia, na którym widać porównanie jeśli chodzi o wielkość naszych śpiworów plus tabela z porównaniem ich właściwości termicznych.

Śpiwory po spakowaniu
Śpiwory po spakowaniu – porównanie wielkości (bez skompresowania niektórych worków). Od lewej: Callida MON 729, Małachowski Guide Pro, Fjord Nansen Finmark, Cumulus Lite Line 300 i Małachowski

Producent

Model

Wypełnienie

Temperatura [°C]

Ekstremum

Limit

Komfort

Małachowski

Guide Pro 1200

Polski puch gęsi, 850 cuin

-49°

-26°

-17°

Callida/MON

729

Syntetyczne Poliester

-20°

0°

8°

Cumulus

Lite Line 300

Polski puch gęsi, 850 cuin

-15°

0°

4°

Fiord Nansen

Finmark

Syntetyczne MICROfill Super-Therm

-10°

4°

8°

Małachowski

Ultralight II 200

Polski puch gęsi, 850 cuin

-7°

7°

11°

Wskaźniki temperaturowe:

Ekstremum – minimalna temperatura, poniżej której organizm zagrożony jest hipotermią oraz odmrożeniami.

Limit – temperatura, przy której przeciętny mężczyzna będzie mógł komfortowo przespać noc.

Komfort – temperatura, przy której przeciętna kobieta może spokojnie przespać noc.

Śpiwór Cumulusa (z lewej, i obydwa Małachowskiego w specjalnych workach do przechowywania
Śpiwór Cumulusa (z lewej, i obydwa Małachowskiego w specjalnych workach do przechowywania „nie-w-podróży”.
Marta ze śpiworami.
Ktoś musi nosić, żeby ktoś inny robił zdjęcia. 😀

1 Jednostka sprężystości puchu Cuin  (ang. cubic inches per ounce – cale sześcienne na uncję) -określa, jaką objętość zajmie próbka puchu o masie 1 uncji (28,35g). Słabej jakości surowiec ma parametry od 400-600 cuin, puch dobrej jakości od 650 do 700, a najlepsze produkty wypełniane są puchem o sprężystości 750-850 cuin.

4 Replies to “Śpiwór na każdą okazję, czyli jaki śpiwór wybrać [Zestawienie]

    1. Mogę podzielić się jedynie swoimi obserwacjami bo ja podobno jestem uczulony na pierze, ale nikogo innego nie znam z tą dolegliwością. Mi śpi się komfortowo bez żadnych objawów. Myślę że przy sporadycznym użytkowaniu nie powinno być większych problemów, chyba że ktoś ma silną alergię.

  1. Właśnie jestem na etapie szukania małego, a dobrego śpiworka na wyjazd 🙂
    Też pamiętam swój pierwszy obóz harcerski nieco ponad 10 lat temu… miałam śpiwór tak wielki, że równie dobrze mogłabym nieść ze sobą zwykłą kołdrę 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *