Karta wielowalutowa Revolut – idealne rozwiązanie na wakacje za granicą

Jeśli dużo podróżujecie za granicę albo robicie zakupy w zagranicznych sklepach internetowych i szukacie tańszej oraz wygodniejszej alternatywy dla karty walutowej lub wielowalutowej, to moim zdaniem na rynku nie ma obecnie nic lepszego niż Revolut.

To coraz popularniejsza usługa umożliwiająca płacenie i wypłacanie gotówki bez opłat, prowizji kosztów przewalutowania i spreadów w 150 różnych walutach za pomocą jednej karty. Brzmi świetnie, bo przecież wszyscy wiemy, że największą wadą korzystania z karty za granicą są wysokie opłaty bankowe, prowizje etc. Revolut rozwiązał ten problem. I jest w naszym portfelu podczas każdej zagranicznej podróży. Świetnie sprawdziła się nam w ostatnim czasie między innymi w Gruzji, w Anglii i na Ukrainie.

Skąd się u nas wziął Revolut?

Na usługę Revolut natrafiłem podczas organizacji jednej z naszych zagranicznych wypraw, poszukując informacji na temat najtańszych w użytkowaniu kart za granicą.

Karta płatnicza RevolutTakie ładne karty.

Testowałem karty dedykowane do danej waluty, np.  Euro Nestbanku, Kantor Walutowy Alior Banku,  czy rozszerzenie możliwości karty do konta złotówkowego o bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą. Jednak Revolut bije te rozwiązania na głowę.

To narzędzie do dokonywania płatności międzynarodowych bez ponoszenia kosztów przewalutowania. Rozlicza płatność po kursie międzybankowym, dlatego jest obecnie najtańszą i łatwo dostępną formą wymiany walut.

Ponad to ten brytyjski fintech w 2018 roku uzyskał europejską licencję bankową od Centralnego Banku Litwy, co oznacza, że może oferować depozyty oraz pożyczki konsumenckie.

Revolut – jak to działa?

Oprócz karty płatniczej użytkownik może posiadać aż 29 subkont prowadzonych w walutach, które są oficjalnie wspierane przez Revolut. Aktualnie są to: złotówki, euro, dolary amerykańskie, funty brytyjskie, franki szwajcarskie, dolary australijskie, dolary kanadyjskie, dirhamy zjednoczonych emiratów arabskich, czeskie korony, duńskie korony, dolary hongkońskie, węgierskie forinty, szekle izraelskie, jeny japońskie, dirhamy marokańskie, korony norweskie, dolary nowozelandzkie, riale katarskie, leje rumuńskie, korony szwedzkie, dolary singapurskie, baty tajlandzkie, liry tureckie, randy RPA, ruble rosyjskie, chorwackie kuny, riale saudyjskie, lewy bułgarskie i meksykańskie peso.

Świetnie nadaje się do trzymania kilku różnych walut w jednym miejscu. Zwłaszcza że zlecanie przelewów międzynarodowych w tych walutach, a także płacenie za zakupy w zagranicznych sklepach jest zupełnie darmowe – poza kilkoma wyjątkami, o których niżej.

Revolut aplikacja
Strona logowania do aplikacji.

Wszystkimi funkcjami zarządza się z poziomu czytelnej i intuicyjnej aplikacji mobilnej, poprzez którą mamy pełen podgląd transakcji, historię wpłat, wypłat i płatności, oraz dużą gamę różnych dodatków, jak opcje ubezpieczeń podróżnych. Aplikacja jest funkcjonalnym, przejrzystym i wygodnym narzędziem do zarządzania finansami osobistymi.

Karta w Revolut

Płatności można dokonywać zarówno za pośrednictwem karty fizycznej jak i karty wirtualnej. Karta fizyczna to typowa karta prepaidowa (przedpłacona) Visa lub Master Card, które przydzielane są na podstawie lokalizacji użytkownika – kraju). Kartę trzeba najpierw zasilić wybraną kwotą (nie mniej jak 20 zł), by móc z niej korzystać i płacić na przykład za za zakupy w sklepie stacjonarnym czy internetowym.Jest to o tyle dobre, że na karcie możesz przechowywać akurat tyle pieniędzy, ile jest Ci potrzebne. A jednak dywersyfikacja miejsc, w których trzyma się pieniądze, podczas podróży jest bardzo wskazana.

Aby otrzymać kartę fizyczną, trzeba zarejestrować się w aplikacji.

Kart wirtualnych możesz posiadać aż 5.

Zasilanie konta

Wpłaty na konto Revolut można dokonać na kilka sposobów:

  • Za pośrednictwem karty do konta rozliczeniowego (np. tego, na które spływa nasza wypłata) – wystarczy podać jej dane w aplikacji. Konto zostanie zasilone od ręki, pod warunkiem że mamy dostęp do internetu. Dlatego planując wyjazd w miejsca, gdzie dostęp ten może być utrudniony, warto wcześniej doładować konto odpowiednią kwotą.
  • Przelewając środki z dowolnego konta bankowego na konto w Revolut.
  • Przy pomocy Apple/Google Pay – pieniądze wpłacamy na subkonto prowadzone w walucie rozliczeniowej usługi Apple/Google Pay.
  • Karty kredytowej – ALE z tym warto uważać, bo niektóre banki pobierają dodatkowe opłaty. Jednym z takich banków jest Citibank czy Pekao SA. Zanim się za to zabierzecie sprawdźcie dokładnie tabelę opłat i prowizji w swoim banku. Przykładowo w Citibanku prowizja za transakcję gotówkową lub transakcję szczególną pobierana jest prowizja w wysokości 8% wartości transakcji, nie mniej niż 10 zł.
Aplikacja Revolut
Widok doładowania konta. Łatwo i szybko.

Należy również wspomnieć o opcji automatycznego doładowywania. Aby uniknąć sytuacji w której zabraknie środków na koncie Revolut można ustawić minimalne saldo, poniżej którego z podpiętej karty bankowej zostanie dokonana płatność zasilająca rachunek w zdefiniowanej wcześniej kwocie.

Korzystanie z Revolut

Karta wirtualna jest to indywidualny numery karty płatniczej, który nadaje i przechowuje aplikacja Revolut. Płacąc w sieci, wystarczy podać wygenerowany numer karty, datę ważności i kod CVV. Kartę wirtualną jak i fizyczną można w dowolnym momencie zablokować i odblokować z poziomu aplikacji.

Kartą można płacić robiąc zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Sprawdź tylko w aplikacji, czy masz włączone płatności internetowe. Wejdź z zakładkę Karty, następnie Bezpieczeństwo i włącz Transakcje Online.

Aplikacja Revolut
Niektóre z możliwości…

Aplikacja Revolut umożliwia dokonywanie przelewów pomiędzy jej użytkownikami, co jest fajnie, gdy się wspólnie jada w knajpach, bo można się szybko rozliczyć. Wystarczy jedynie podać numer telefonu odbiorcy i kwotę. Na tej samej zasadzie można również poprosić kogoś o przelew.

Wymiana walut w Revolut

Dzięki Revolut istniej możliwość założenia aż 29 subkont prowadzonych w najpopularniejszych walutach. Dodatkowo poprzez aplikację płacić można w ponad 150 różnych walutach. Po wpłaceniu na konto pożądanej kwoty można wymienić złotówki na wybraną walutę z pośród 29 obsługiwanych przez Revolut, środki automatycznie trafią na subkonto dla tej waluty. Wymiana nastąpi po kursie międzybankowym, a więc znacznie korzystniejszym niż chociażby w kantorze stacjonarnym czy nawet internetowym. I to dlatego tak bardzo polubiliśmy się z Revolutem.

Revolut aplikacja wymiana walut
Wymiana walut.

Trzeba jednak pamiętać o jednej bardzo istotnej kwestii. W Revolut najkorzystniejszą wymianę walut uzyska się wyłącznie w dni robocze, bo w weekend usługa dolicza prowizję w wysokości 0,5%. To forma zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym (w weekend nie są aktualizowane kursy międzybankowe). Dlatego aby zaoszczędzić jak najwięcej warto wymieniać odpowiednią kwotę na pożądaną walutę w dni robocze. Za pośrednictwem aplikacji można ustawić alert wysokości kursu pożądanej waluty – i wymienić ją samodzielnie lub automatycznie w momencie gdy kurs osiągnie pożądany poziom.

Płacenie kartą Revolut w praktyce

Niewątpliwą zaletą Revolut jest to, że wydana karta zadziała w większości krajów świata i z dużym prawdopodobieństwem uchroni użytkownika przed wysokim kosztem przewalutowania. 29 subkont walutowych to całkiem sporo, dlatego podróżując można bez obaw płacić za zakupy i wypłacać walutę. Metoda rozliczania płatności zależy jednak od tego, w jakich okolicznościach zostanie ona dokonana.

Jeśli płatność wykonana jest w jednej z 29 walut wspieranych przez Revolut, to wystarczy wcześniej wymienić taką walutę i zasilić nią dane subkonto (najlepiej w dzień roboczy, by uniknąć prowizji).

W przypadku dokonywania płatności w jednej z 29 wspieranych walut, ale przy braku wcześniejszego zakupu tej waluty na subkonto, wówczas środki zostaną pobrane z subkonta o aktualnie najwyższym saldzie, np. w PLN. Operacja zostanie przeliczona po kursie międzybankowym, a jeśli dokonywana jest w weekend, Revolut dodatkowo doliczy 0,5% prowizji.

Revolut aplikacja statystyki
Podgląd statystyk.

Jeśli płatność dokonywana jest w walucie, która nie jest wspierana przez Revolut w ramach 29 subkont walutowych, wówczas środki zostaną ściągnięte z subkonta z najwyższym saldem i przeliczone po kursie międzybankowym. Jeśli transakcja zostanie dokonana w weekend, Revolut doliczy 1% prowizji.

Niestety istnieje również kategoria walut, „podwyższonego ryzyka”, która obejmuje w tej chwili m. in. ukraińską hrywnę czy tajlandzkiego bata. Są to waluty uznane za niestabilne, o wysokim ryzyku kursowym, dlatego Revolut każdorazowo nalicza prowizję od ich wymiany. W tygodniu jest to 1%, a w weekend aż 2%.

Revolut aplikacja kategorie
Podział wydatków na kategorie.

 

Koszty korzystania z karty Revolut

Korzystanie z Revolut jest bezpłatne – zarówno założenie konta, subkont walutowych jak i korzystanie z karty. Obowiązują jednak progi i limity, po których przekroczeniu użytkownik zostanie obciążony dodatkowymi opłatami.

Wypłaty z bankomatów są darmowe do kwoty 200 euro, 200 dolarów, 800 złotych lub ekwiwalentu w lokalnej walucie miesięcznie. Po przekroczeniu progu nalicza prowizję w wysokości 2% wypłacanej kwoty. Wyższe limity przysługują użytkownikom wersji płatnych Premium (równowartość 1600 zł) i Metal (2400 zł).

Wymiana walut do kwoty 5000 funtów brytyjskich, 6000 euro, 20000 złotych lub ekwiwalentu w lokalnej walucie miesięcznie jest bezprowizyjna. Limity zostały zniesione dla użytkowników wersji Premium i Metal.

Bezpłatnie można zasilić swoje konto w Revolut do kwoty 400 000 złotych rocznie.

Obowiązuje również limit darmowych przelewów walutowych na konta bankowe w wysokości 20000 złotych miesięcznie. Powyżej limitu Revolut nalicza 0,5% prowizji.

Rejestracja w Revolut krok po kroku do zamówienia karty ZA DARMO

Rejestracja i założenie konta w Revolut jest banalnie proste. Wystarczy przejść na stronę Revolut korzystając z tego linku (automatycznie uruchomi się polska wersja językowa), aby zamówić kartę z darmową wysyłką, i podać swój numer telefonu. Revolut prześle wiadomość SMS z linkiem do pobrania aplikacji mobilnej. Aplikacja krok po kroku poprowadzi Cię przez proces rejestracji.

Następnie wymagane jest zasilenie konta kwotą minimum 20 złotych. Spokojnie, te pieniądze od razu są do wykorzystania w usłudze. 😉

Ważnym etapem rejestracji jest weryfikacja, czyli przesłanie zdjęcia lub skanu dowodu tożsamości lub paszportu (możliwe było również użycie prawa jazdy ale jest to już niedostępne z podwodu brexitu, a użytkownicy, którzy zweryfikowali konto przy użyciu tego dokumentu, będą musieli zrobić to ponownie przy użyciu dowodu lub paszportu oraz wykonanie selfie. W Revolut cały proces zakładania konta odbywa się w aplikacji mobilnej i wymaga weryfikacji tożsamości na podstawie zdjęć.

Gdy konto zostanie już zweryfikowane, użytkownik może zamówić kartę fizyczną oraz wirtualną. Karta fizyczna jest darmowa, a standardowa opłata za jej wysyłkę wynosi 9,90 zł.

Uniknąć opłaty za przesyłkę można rejestrując się poprzez ten LINK.

Darmowa karta

Do wyboru mamy trzy opcje: Standard za 0 zł miesięcznie, Premium za 29,99 zł miesięcznie oraz Metal za 49,99 zł miesięcznie. Ciekawą opcją dla przedsiębiorców jest konto firmowe.

My polecamy opcję Standard. 🙂

Tabela opłat konto Revolut
Źródło: www.revolut.com/

Wygodnie z Revolut

Aplikacja mobilna ma również kilka dodatkowych ciekawych funkcjonalności, jak chociażby opcja kategoryzowania wydatków (spożywcze, rozrywka, transport itp.). Istnieje także funkcja Vaults, która umożliwia automatyczne gromadzenie oszczędności (po zapłaceniu za dowolny produkt kwota zaokrąglenia trafi do utworzonej wcześniej skrytki), możliwość wykupienia ubezpieczenia (dostępne jest ubezpieczenie podróżne i ubezpieczenie telefonu). Polisa podróżna jest o tyle interesująca, że można uruchomić ją automatycznie po tym, jak funkcja lokalizacji w smartfonie wykryje przekroczenie granicy przez użytkownika. Analogicznie: polisa wygaśnie w momencie powrotu do kraju. W ramach aplikacji dostępne są również m.in. kryptowaluty, czy dostęp do rachunku maklerskiego.

Revolut (niestety) nie bez wad

Miesięczny limit bezpłatnych wypłat do równowartości 800 zł może być niewystarczający. My rozwiązaliśmy ten problem użytkując dwie osobne karty (zawsze podróżujemy razem i każde z nas ma własne konto).

Należy uważnie czytać to, co wyświetla się nam na monitorze bankomatu podczas wypłacania środków, ponieważ część z nich będzie chciała pobrać prowizję od wypłacanej kwoty. Bankomatów bezprowizyjnych jest naprawdę dużo, więc warto anulować taką transakcję i poszukać innego.

Pamiętać należy o tym, że aby doładować konto Revolut niezbędny jest dostęp do internetu.

Operacje kartą Revolut przeprowadzane w weekendy obciążone są niewielką (ale jednak…) prowizją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *